Cape Cod je ostrov u Massachussettských břehů, spojený s pevninou mostem, ale vlastně to vždy byl poloostrov a uměle zde byl vykopán průplav a tímto vytvořen ostrov. Takže si vyberte.
http://maps.google.com/maps?hl=en&q=cape+cod&gs_sm=c&gs_upl=1335l4808l0l7034l8l6l0l0l0l0l415l1243l0.4.1.0.1l6l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=1366&bih=617&wrapid=tlif131587472419810&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl
Cesta z Portsmouth je cca 3 hodiny, přes Boston. Jak jsme jeli autem na jih, zajímavé bylo, jak se měnila krajina podél cesty. Listnáče vystřídaly borovice a hlínu písek, hodně to připomínalo chorvatské středomoří, které je, myslím, na stejné rovnoběžce. Přestože hlavní sezóna již skončila, byl proud aut na Cape Cod pořád ještě slušný.
Něco z historie - jméno Tresčí mys pochází ze 17 stol. (1620) kdy tady první osadníci nachytali množství tresek, které jim pomohly přežít. V současné době je Cape Cod je největší a nejvyhledávanější rekreační destinací v celé Nové Anglii. ¨
My jsme si zamluvili pokoj v malebném motelu Modrý Delfín, za 98 babek s ramínky a bez štěnic, nepočítaje ty dvě, které nám začaly pít krev v autě a už nepřestaly. První den jsme věnovali projetí si cyklostezky Rail road trail, která stejně jako několik předchozích, byla vystavěna na místě původní železnice. Z logiky věci tedy vyplývá, že zatáček bylo pomálu a kopečky se taky nekonaly.
Zdá se, že většina cyklostezek je zde na místě původních eisnbahnu. Tak mě napadlo, že kdyby ropná krize ještě trovhu pokročila, jestli by nelitovali zrušených tratí.... Na druhou stranu je jízda po takovéto luxusní stezce společenskou událostí a zhusta se konverzuje. Oblíbená témata : odkud jste, děti jsou cool, ne - mluvíte opravdu dobře a váš děsivý přízvuk je téměř nepostřehnutelný.
Poté jsme se , osvěženi , vydali na letmý průzkum Provincetown, nonkonformního centa lesbické a gay komunity Nové Anglie. Dokonce se nám podařilo se na pláži přinachomejtnout se k lesbické svatbě. Ale ruku na srdce (pánové), v instruktážních filmech, které jsem proti své vůli o lesbách viděl, vypadaly zcela jinak a byly méně oblečené a měly se víc rády.
Druhý den jsme vyjeli opět do Provincetown, na větší prohlídku města (někde ty správné lesby přece být musí) a další vyhlášený trail. Lesby jsme sice nenašli, zato pár bukanýrů korzovalo po ulicích a byl to silný zážitek. Hlavním turistickým magnetem, vlastně celého ostrova, je Pilgrim monument - největší granitová věž v USA vystavěná v 19 století na počest prvních osadníků. Při prohlídce přilehlého muzea mi došlo, že i když patří k dobrému tónu evropanů smát se amíkům, že nemají historii a kulturu, tak jednak 1620 je docela dávno a také se o tu svojí historii pečlivě a náležitě starají a jsou na ni hrdí. Navíc je úžasný, že díky záznamům dá dohledat, že toho a toho dne, na tom a tom místě se poprvé vylodili, poprvé vyhrabali již zasetou indiánskou kukuřici, která jim pomohla přežít první zimu, nebo se poprvé napili čisté vody. Kolonizace byla totiž započata jako vojenská operace a tomu opovídaly i přesné záznamy. Oproti tomu evropská kultura prostě vždy tak nějak byla.
Zpět ale k radovánkám : cyklostezka byla něco neuvěřitelného - mezi dunami i močály a lesem. Těžko to popsat a tak snad fotky a video zprostředkují alespoň část prožitku.
A na závěr nás navigace protáhla Bostonem a jeho chudší verzí Žižkova. Opět velice silný zážitek. Fotek je tentokrát trochu víc, protože to opravdu stálo za to.
Fotky jsou v náhodném pořadí, zato ale některé mají popisky.
D.
Most v Bostonu
Motel
Falešné lesby
Byla už trochu zima a Šimonovi je líto, že nevidí pravé lesby
American breakfast 2.0
Cesta do Provincetown
Monument, je normálně rovnej, jenom fotku jsem zbodal ...
Vyhlídka
Nezbytný židozednářský symbol
No comment
Sluneční brýle!!!!
Výjevy : Americká epopej, ale vyšívaná (!) sedřenými ručkami amerických hospodyněk
Zázrak ?
Polecajt na Segwayi
Jízda v dunách
Surfin' in the USA
Zase ty lesby.....
Bostonu, Karlínu a Libni zdaleka se vyhni....
Moc pěkná reportáž:-) Martina
OdpovědětVymazatKrásnej vejlet.
OdpovědětVymazatJirka