Uvědomil jsem si, že dlužím čtenářům něco málo o městě, ve kterém žijeme a rozhodl jsem se tento dluh srovnat.
Jak jsem několikrát zmínil, je Portsmouth jedním z nejstarších měst v USA, a jeho obyvatelé jsou na tento fakt patřičně pyšní. První zmínky o průzkumech této oblasti jsou datovány do roku 1603 a založení osady do roku 1630. Takže někdy v letech kdy se u nás odehrávaly před a pobělohorské události. Tehdy se však jmenovala Piscataqua, jako řeka, na jejíž březích byla vybudována. Později byla přejmenována na Strawberry Banke, podle množství divokých jahod rostoucích na březích a nakonec na Porstmouth, na počest nejváženějšího ze zakladatelů, který byl kapitánem v anglickém městě Postsmouth, v hrabství Hamspire.
Portsmouth byl významným přístavem i průmyslovým městem s doky a jeho význam během let rozličně osciloval. Nyní jeho populace čítá něco kolem 20, 000 lidí.
Zmíněný Strawberry Banke je zachován v téměř původní podobě, ve formě skanzenu, které věrně kopíruje městečko z 18/19 století. Některé domy a zahrady jsou volně přístupné, a v některých návštěvníky vzdělá dobově oblečený průvodce. Některé domy jsou zcela zrenovované, jiné naopak obnažené až na konstrukci, a to z didaktických důvodů: ukazují konstrukci domů a práci, která vedla k jejich rekonstrukci.
Návštěva pro mě byla opravdu velkým zážitkem, asi proto, že v Evropě je historie všudypřítomná, zatímco tady je to něco mimořádného a hýčkaného. Strawberry Banke je pravým otiskem doby není těžké se vžít do pocitu kolonizátora.
Na následujícím obrázku je pánský salón v domě místního spisovatele, jehož jméno jsem zapomněl. Důležité však je, že tento pán přesvědčil ke spisovatelské dráze svého přítele, jakéhosi Samuela Clemense. Někdo ho zná pod pseudonymem Mark Twain :).
Zrod politických stran (i politika sama) se odehrával v tavernách a hospodách. To máme s politickou historií s američany společné. Zatímco v USA se později přesunula do kongresu, u nás ten hospodský styl zůstal dodnes.
Počátky americké kultury jsou velmi úzce propojeny se zednářskou organizací.
Místní obchůdek na Růžku.....
A nezbytná Cambellova polévka. Interiér a zboží jsou ze 40. let....
Americká snídaně, model 1950
Obývák z 50. let
Tohle už není Strawbery Banke, ale stále je to centrum
A to je zatím vše
D.
Tak už vím co chci přivézt :-) Cambellovu polévku ve třech chutích thanks :-)
OdpovědětVymazat